מוצרי הכוורת

את הכוורת אפשר לדמות למפעל ענק, המאורגן היטב, אשר קיימת בו חלוקת תפקידים ברורה לכל הפועלים. הדבורים עובדות כמעט ללא הפסקה, אינן נחות, לא לוקחות חופשות וגם לא שובתות. כל מטרתן מתמקדת בדאגה מתמדת לעתידן על-ידי איסוף ואגירת מזון, וכן הטיפול במלכה בכדי להבטיח דור המשך בכוורת. דבורה לא מסוגלת לחיות לבד בטבע, אלא רק כפרט בתוך קהילה, ועל כן עושה הדבורה הכל על-מנת לסייע לחיי כלל הקהילה. אפשר לתאר את הכוורת כ"חברה מושלמת". המלכה היא המנהיגה הבלתי מעורערת של הכוורת והדבורים נאמנות לה. הדבורים העמלות מהוות את רוב אוכלוסיית הכוורת.

גיל הדבורה קובע את תפקידה בכוורת. בכל שלב בחייה מוטל על הדבורה תפקיד שונה, החל מניקוי תאי הכוורת, לאחר מכן היא עוסקת בהאכלת הרימות והמלכה, בניית תאים מדונג, 
שמירה על הכוורת, אגירת צוף, איסוף פולן ואספקת מים.

בשבוע הראשון לחייה עוסקת הדבורה בניקוי תאי הכוורת, בהזנת רימות מבוגרות והיא עצמה לומדת לעוף. בשבוע השני לחייה היא עסוק בהזנת רימות צעירות ובהזנת מלכה במזון מלכות. בשבוע השלישי תבנה הדבורה תאים מדונג, כי בגיל זה מתפתחות בגופה בלוטות המייצרות דונג. כמו כן תעסוק הדבורה בקבלת צוף ופולן שאספו הדבורים הבוגרות יותר מהשדה, ובשמירה על פתח הכוורת. רק החל מהשבוע הרביעי לחייה תצא הדבורה אל מחוץ לכוורת על-מנת לאסוף בעצמה צוף, פולן, מים ופרופוליס..

 

דבש טהור

הדבש זהו הצוף שהדבורים אוספות מהפרחים, מעבדות אותו בקיבתן ואוגרות אותו לאחר מכן בתאי החלות כמזון לעצמן. מצוף של פרחים שונים יתקבלו דבשים נבדלים זה מזה בצבעם, בטעמם ובריחם. המרכיב העיקרי בדבש הם החד-סוכריים (גלוקוז ופרוקטוז). היחסים בין הגלוקוז (חד-סוכר שאינו מתוק) לבין הפרוקטוז (חד-סוכר מתוק) יקבעו את רמת המתיקות של הדבש.

דבש מתוק עד פי שלושה מסוכר לבן.

  • דבש משמש לאדם כמקור אנרגטי תודות לחד-סוכריים אשר נספגים בדם תוך 20 דקות.
  • בתחום הרפואה משמש הדבש כחומר הקוטל חיידקים, פטריות ונגיפים.
  • בתחום הקוסמטיקה – מניחים שהוספת דבש למשחות משפרת את חיוניות העור, וכן בכוחו לרפא דלקות עור שונות ועוד.
  •  בנוסף לכך מאמינים שהדבש משמש לחיזוק שורשי השיער ולשמירת חיוניותו.

הדבורה עפה במהלך חייה מרחקים של כ- 750 – 800 ק"מ, ולאורך כל חייה תצליח לאסוף צוף שיספיק למילוי של כפית אחת דבש בלבד!

זני הדבש

דבורי האביב והקיץ החיות בעונת הפריחה מתות עקב תשישות לאחר כשישה שבועות, ואילו דבורי החורף ניזונות בעיקר ממזון שכבר נאגר בכוורת והן מאריכות חיים כשישה חודשים.
בארץ מופקים סוגים שונים של דבש, הכל בהתאם למיקומם של הכוורות ולפי עונות השנה השונות. קיימים סוגים שונים של דבש, כמו למשל דבש הדרים, דבש אבוקדו ודבש המופק מפרחי בר אשר נרדים בתקופת האביב. ואילו בקיץ אוספות הדבורים דבש של פרחי האיקליפטוס, בצל וסוגים שונים של פרחי בר ודרדרים..

מוצרי דבש טהורהכוורות של משק דבורים סימון מפוזרות באזורים שונים בארץ: רמת הגולן, גליל, אזור השפלה וצפון הנגב. הדבש נרדה מהאזורים השונים תוך הקפדה על הפרדה, כך שטעמו המיוחד של הדבש בהתאם למקורות הפריחה.

הלוגיסטיקה של הפרדת סוגי הדבש השונים זה מזה במהלך הרדייה היא מורכבת, אך בסופו של דבר ,הצרכן

לרב מסוגל להבחין בין הטעמים השונים של הדבש , ובוחר לרכוש את מה שהכי טעים לו.

בחנות המכוורת שלנו בכפר סירקין שליד פתח תקווה, ניתן לטעום מעל עשרה סוגים שונים של דבש שלוקטו במקומות השונים ברחבי הארץ

אנו מציעים מגוון של סוגי דבש – מפרחי אקליפטוס, אבוקדו, הדרים, בצל , דרדרים, פרחי בר אביביים וקיציים מרמת הגולן, ופרחי בר מאזור השפלה. כל סוגי הדבש נרדים ונארזים ללא חימום, ועל כן מתגבשים עם הזמן. הדבש נארז במגוון אריזות החל מ-30 גרם ועד דליים של 25 ק"ג..

עולם הדבורה

פרופוליס

פרופוליס הוא חומר דביק צמיגי שחור הנראה כמו פלסטלינה. מקורו בנוזל הנאסף על-ידי הדבורים משרפים של עצים ושיחים. הדבורים מוסיפות לו שעוות דבורים ופולן. הפרופוליס משמש את האדם בתחום הרפואי והקוסמטי כחומר הקוטל חיידקים, פטריות ונגיפים, כחומר אנטי דלקתי, לחיזוק המערכת החיסונית ועוד.

פולן

זוהי אבקת הפרחים הזכרית של הפרחים שהדבורה מלקטת ומביאה לכוורת כמזון. הפולן מורכב בעיקר מחלבונים (22-20 חומצות אמיניות), סוכרים וויטמינים. הפולן מהווה תוסף מזון טוב לאדם הודות לחלבונים ולוויטמינים שבו. כן משמש הפולן בטיפול בבעיות בריאות הקשורות לבלוטת הערמונית (Prostata) אצל הגברים, וכן לשיפור התחושה הכללית (החוסן הגופני והנפשי) ועוד.

מזון מלכות

מזון מלכות מיוצר בבלוטות שבגופן של דבורים צעירות הנמצאות בכוורת והוא משמש כמזון לרימות אשר מיועדות להתפתח למלכות. כן מוזנת המלכה בתקופת הטלת הביצים האינטנסיבית שלה במזון מלכות. זהו חומר לבן צמיגי בעל טעם מצמץ. בנוסף למים מכיל מזון המלכות חלבונים שלמים, סוכרים המצויים בדבש, חומצות שומניות מיוחדות וכן ויטמינים, בעיקר מקבוצת B.

מזון מלכות משמש לאדם לחיזוק המערכת החיסונית, עמידה כנגד הצטננויות, טיפול בתשישות, עייפות יתר,בעיות אכילה, שיפור במצבי אנמיה ועוד. בתחום הקוסמטי משמש מזון מלכות כתוספת במשחות תודות להשפעה החיובית על העור.

פרופוליס
פולן